اولین مرکز تخصصی درمان بیماری های نشیمنگاه در تهران و مشهد

اولین مرکز تخصصی درمان بیماری های نشیمنگاه
در تهران و مشهد

بیماری فیستول یک کانال ارتباطی است که بین دو اندام داخلی یا اندام داخلی و لایه پوست در ناحیه لگن ایجاد می‌شود. کانال‌هایی که در ناحیه بریچ دیده می‌شوند، به دلیل آسیب به اندام‌های ناحیه یا تشکیل آبسه در ناحیه ایجاد می‌شوند. کانال‌ها در ناحیه لگن، از آسیب اندام‌های قسمتی که در آن شکل می‌گیرند یا از بروز آبسه در این ناحیه به وجود می‌آیند که درمان آن با تکنیک‌های مختلفی از جمله لیزر انجام می‌شود. در این مقاله کلینیک آفتابگردان سعی کرده تا راجع به این نوع بیماری و درمان آن با تکنیک لیزر بیشتر توضیح دهد، پس در ادامه همراه ما باشید.

فیستول چیست؟

اگر چه ناحیه رکتوم ناحیه کوچکی از بدن ما است، اما وظایف بسیار مهمی را برای کل بدن انجام می‌دهد. فیستول رکتوم می‌تواند خود را با علائم مختلفی نشان دهد. متأسفانه نمی‌توان اقدامات احتیاطی را انجام داد که بتواند محافظت مطلق در برابر این بیماری ایجاد کند.

مطالعه بیشتر : هموروئید چیست و درمان آن با لیزر چگونه انجام میشود.

برای این‌که بفهمیم فیستول مقعدی چیست، باید ناحیه گلوتئال را به دقت بررسی کرد. در ناحیه رکتوم، دو لایه عضلانی مجزا  وجود دارد. عضلات کف لگن که به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می‌شوند، عمل‌کردهای متفاوتی دارند و  ماهیچه‌های داخلی مقعد ساختاری دارند که به طور غیرارادی کار می‌کنند.

ماهیچه‌های خارجی کف لگن در لایه بیرونی عضلاتی هستند که به طور ارادی کار می‌کنند و وظیفه نگه داشتن مدفوع را در حین اجابت مزاج بر عهده می‌گیرند. هر دو نوع ماهیچه نقش مهمی در حرکت روده و احتباس گاز دارند. رکتوم به بافت اپیتلیال روی پهنای روده وصل  است. در این ناحیه از اتصال غدد و تشکیلات، مو قرار دارند. این غدد که در عضله داخلی قرار گرفته‌اند، نقش اصلی در اجابت مزاج دارند تا درخواست تخلیه را به راحتی از میان بردارند. هر گونه آسیب در این زمینه می‌تواند، عواقب جدی داشته باشد. شقاق درمان نشده در حین اجابت مزاج با مدفوع و باکتری‌های موجود در آن‌ها ارتباط پیدا می‌کند و پس از مدتی این بافت‌ها پر التهاب می‌شوند.

این التهاب که در ناحیه لگن مشاهده می‌شود، سعی در از بین بردن و “فشرده کردن” سیستم ایمنی دارد که این فرآیند را به عنوان یک عمل محافظتی بدن درک می‌کند. به دلیل این عفونت آبسه که سیستم دفاعی بدن سعی در از بین بردن آن دارد، کانالی از ناحیه بین کولون و بافت اپیتلیال تشکیل و  در نتیجه عدم تمایل به حفظ التهاب آبسه در این ناحیه، یک دستگاه فیستول ایجاد می‌کند که به آن بیماری فیستول گفته می‌شود.

چه چیزی باعث فیستول  می شود؟

فرضیه‌های زیادی در مورد علل تشکیل فیستول وجود دارد. می‌توان گفت اکثر بیماران به طور تصادفی با این بیماری مواجه می‌شوند.  اما از بین رفتن ساختار بافتی ناحیه لگن به دلایلی یکی از دلایل اصلی این بیماری است. تنش در هنگام یبوست یا حملات اسهال باعث تحریک و ترک در سطح غشای مخاطی کانال مقعد می‌شود که به مرور زمان ملتهب می شود. اگر نواحی آسیب دیده در مقعد درمان نشوند، قسمت ملتهب راه را برای تشکیل فیستول باز می‌کند.

آبسه‌ای که در نتیجه شقاق مقعدی یا تحریک رکتوم ایجاد می‌شود، یک زهکشی به سمت پوست ایجاد و به سطح پوست خارج می‌شود. این ترشحات از کانال فیستول نیز عبور می‌کند. می‌توان گفت قرار گرفتن در حالتی که در آن حملات یبوست یا اسهال وجود دارد که به ناحیه کانال مقعد آسیب می‌رساند یکی از علل پیدایش این بیماری است.

چرا باید درمان فیستول با لیزر را به جراحی سنتی ترجیح دهید؟

مطالعه بیشتر : برای بازدید از تمامی خدمات درمان بیماری های نشیمنگاه از سایت کلینیک آفتابگردان دیدن فرمایید.

به دلایل مختلف، درمان بیماری با این تکینیک نسبت به روش‌های سنتی برتری دارد. کلینیک آفتابگردان، مزایای لیزر درمانی فیستول را لیست کرده است که درمان‌های معمولی ارائه نمی‌کنند.

  • روش کم تهاجمی
  • زمان بهبودی نسبت به جراحی‌های سنتی کاهش می‌یابد
  • بهبودی سریع‌تر و بازگشت به روال معمول
  • غیر دردناک
  • عوارض بعد از جراحی کمتر
  • احتمال عود صفر است

درمان با این تکنیک، سریع و بدون درد است. پزشکان کلینیک آفتابگردان، می‌گویند از آن‌جایی که این یک روش مهدکودک با حداقل تهاجم است، بیمار می‌تواند همان روز به خانه برگردد.

  • پس از 2 تا 3 روز، بیمار می تواند فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرد. البته باید گفت بیمار نباید در هیچ فعالیت سنگینی شرکت کند، مگر این‌که پزشک دستور انجام این کار را داده باشد

نتیجه:

درک این نکته ضروری است که جراحی تنها راه برای از بین بردن فیستول مقعدی نیست. پزشکان  درمان لیزر فیستول در کلینیک آفتابگردان، می‌گویند که درمان این بیماری بدون جراحی معمولاً یک گزینه نیست و این تکنیک جراحی  یک روش درمانی موثر برای درمان  است.

اشتراک گذاری

لوگو پرگار وب
طراحی سایت و سئو سایت توسط پرگار وب

باریخت مرجع زیبایی و سلامت بانوان ایران است. برای مشاهده انواع روتین پوستی و همچنین مشاهده بهترین سالن ها و مراکز زیبایی و همچنین مطالب آموزشی زیبایی و آرایشی و بهداشتی به باریخت مراجعه کنید.