اولین مرکز تخصصی درمان بیماری های نشیمنگاه در تهران و مشهد

اولین مرکز تخصصی درمان بیماری های نشیمنگاه
در تهران و مشهد

پاپ اسمیر یک روش غربالگری ضروری  که به ارائه اطلاعات ارزشمند در مورد سلامت زنان، کمک می‌کند. با این حال، بسیاری از زنان به دلیل اضطراب از غربالگری سرطان دهانه رحم اجتناب می‌کنند، زیرا این یک معاینه زنان بسیار صمیمی است. اگر شما از آن دسته زنانی هستید که نگران آزمایش‌های دهانه رحم مانند پاپ اسمیر هستند، قابل درک است. با این حال شما باید این آزمایشات بهداشتی را انجام دهید، بدین دلیل‌که فقط می تواند سلاح نجات دهنده شما در برابر سرطان دهانه رحم و شرایط سلامت زنان باشد.

پاپ اسمیر که به آن تست پاپ نیز گفته می‌شود،  فرآیندی است  که اغلب در طول معاینه لگن انجام می‌شود که  شامل یک اسپکولوم، یک ابزار پلاستیکی یا فلزی است که برای گشاد کردن واژن استفاده می‌شود. سپس پزشک سلول‌ها و مخاط را در داخل و اطراف دهانه رحم جمع‌آوری و  نمونه را  برای آزمایش به آزمایشگاه می‌فرستد.

درک این نکته مهم است که پاپ اسمیر برای تشخیص خود سرطان طراحی نشده است. اما 95 درصد موارد سرطان دهانه رحم از اسمیر سلول‌های غیر طبیعی در دهانه رحم تشخیص داده می‌شود. به نوعی، آزمایش پاپ به هموار کردن راه برای آزمایش‌های بیشتر کمک می‌کند تا در نهایت پزشک  بتواند به تشخیص دقیق‌تری دست پیدا کند.

پزشکان کلینیک آفتابگرادن، توصیه می‌کنند که سن تست پاپ اسمیر برای زنان باید از  21 سالگی شروع شود. البته لازم به ذکر است که فراوانی آن به سن، نتایج آزمایش قبلی و وضعیت سلامتی شما نیز بستگی دارد. زنانی که موارد زیر را دارند،  ممکن است از آزمایش پاپ اسمیر مکرر بهره‌مند شوند:

  • سابقه نتایج غیر طبیعی پاپ اسمیر
  • سرطان دهانه رحم
  • عفونت HIV
  • سلول‌های پیش سرطانی
  • سیستم ایمنی ضعیف
  • عادات سیگار کشیدن

به  عقیده پزشکان کلینیک آفتابگردان، یک پاپ اسمیر سریع و موفق نیاز به آماده‌سازی مناسب دارد.  داخل واژن  خود را با آب یا هر مایع دیگری شستشو ندهید. تامپون نپوشید و هیچ دارویی را روی قسمت‌های خصوصی خود قرار ندهید. شما نباید دو روز قبل از انجام پاپ اسمیر برنامه‌ریزی شده رابطه  یا فعالیت جنسی داشته باشید. این بدان معنی است که شما همچنین باید از استفاده از کرم ضد بارداری، فوم یا ژل خودداری کنید.

نتایج پاپ اسمیر می‌تواند در عرض یک هفته در دسترس باشد. اگر نتایج آزمایش شما نرمال باشد، پزشک کلینیک آفتابگردان  اطلاع می‌دهد که چه زمانی می‌توانید آزمایش پاپ معمولی دیگری را برنامه‌ریزی کنید. اما اگر نتایج غیرطبیعی باشد، پزشک به شما اطلاع خواهد داد که آیا نیاز به درمان یا آزمایشات بیشتر است. مراقب سلامتی خود باشید. نگرانی در مورد آزمایش پاپ اسمیر غیرمعمول  نیست،  به خصوص اگر هرگز این آزمایش را انجام نداده باشید. اما اگر بفهمید که چیست، چگونه انجام  و چه چیزی باید انتظار داشته باشید، خواهید دید که چرا پاپ اسمیر یک ابزار غربالگری ضروری است که به شما کمک می‌کند تا سلامت خود را کنترل کنید.

اشتراک گذاری

لوگو پرگار وب
طراحی سایت و سئو سایت توسط پرگار وب

باریخت مرجع زیبایی و سلامت بانوان ایران است. برای مشاهده انواع روتین پوستی و همچنین مشاهده بهترین سالن ها و مراکز زیبایی و همچنین مطالب آموزشی زیبایی و آرایشی و بهداشتی به باریخت مراجعه کنید.